Pogoria na Laurach

04.10.2013

We włoskim porcie La Spezia zakończyły się regaty wielkich żaglowców, w których uczestniczyło około 30 jednostek z całego świata, z czego w klasie żaglowców rejowych siedem, a wśród nich POGORIA. Istotą tych zawodów jest udział młodzieży w wieku 15-25 lat, która ma stanowić co najmniej połowę każdej z załóg. POGORIA wraz ze Szkołą pod Żaglami warunek ten spełniła, natomiast porównanie wyników bardzo różnych jednostek odbywa się przez stosowanie odpowiednich przeliczników - im starszy i wolniejszy żaglowiec, tym większe ma fory. Tak więc zwyciężył czeski żaglowiec LA GRACE, który po zamknięciu linii mety był jeszcze na morzu, podczas gdy wyprzedzające go trzy jednostki, wśród nich POGORIA, stały już porcie.

Czwarte miejsce POGORII w swojej klasie oraz ósme w całej armadzie nie jest rewelacyjnym wynikiem, ale rywalizacja bezpośrednia z rosyjskim MIREM świadczy o bardzo dobrym poziomie naszej załogi, gdyż zazwyczaj MIR przypływa pierwszy z dużą przewagą.

Dla młodzieży, która mimo udziału w regatach miała zajęcia szkolne, wejście do portu oznacza wybawienie od tych zajęć, bo wiadomo, że na lądzie czekają imprezy sportowe i rozrywkowe. Dopiero za parę dni, gdy POGORIA opuści La Spezię, powróci regularna nauka.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Bosek