Aktualności


Kuźnia charakterów

10.04.2021

Z wysokości topu masztu żaglowca rejowego świat wygląda inaczej. I choć polska bandera wydaje się mała, Polska z perspektywy oceanicznej wydaje się wielka. Tak oglądają ją uczestnicy rejsów Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, którzy wypływają na ocean by zmierzyć swoje siły z siłami natury.

Szkoła pod Żaglami ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Łączy ciężką pracę na morzu na pokładzie żaglowca ze zwykłą nauką szkolną zgodnie z programem określonej klasy licealnej. Jej celem nie jest przygotowywanie przyszłych kadr marynarki – oficerów czy kapitanów – jej celem jest zderzenie młodych ludzi w wieku 16 lat z trudnymi żywiołami jakimi jest woda i wiatr. Efektem jest niezwykle skuteczne kształtowanie charakterów młodych ludzi mające wpływ na całe ich późniejsze życie.

Rejsy Szkoły pod Żaglami związane są z semestralnym cyklem szkolnym i trwają na ogół trzy miesiące. Specjalni dobrani nauczyciele, którzy łączą funkcje żeglarskie z pedagogicznymi dbają, by uczniowie nadążali za oficjalnym programem szkolnym. Kiedy uczniowie powracają do macierzystych szkół na lądzie nie mają zaległości i ich wiedza o świecie zazwyczaj przekracza poziom tych, którzy pozostali na lądzie.

Postawienie przed młodą załogą działającą pod kierunkiem doświadczonych oficerów zadania obsłużenia w każdych warunkach pogodowych lin, żagli i całego osprzętu wymaga pracy na rejach. A ostatnia reja to wysokość 10 piętra wieżowca . Na ogół ten „wieżowiec” się kołysze. Czasami nawet bardzo. Pracować tam trzeba również w nocy, czasem w trybie alarmowym. Tak się przezwycięża się własne słabości  i kształtuje odwagę.

Jak twierdzą uczestnicy rejsów sprzed lat, rejs Szkoły Pod Żaglami wywarł poważny wpływ na ich dalszą karierę

> czytaj więcej


XII KONGRES OBYWATELSKI - relacja

06.11.2017

W trakcie Kongresu Obywatelskiego Kapitan Krzysztof Baranowski miał krótkie wystąpienie o „Szkole pod Żaglami”, w którym omówił oddziaływanie wychowawcze Szkoły na młodzież.

> czytaj więcej


Zaproszenie na XII KONGRES OBYWATELSKI

23.10.2017

Po raz kolejny nasza Fundacja Szkoła pod Żaglami zaprezentuje swój dorobek na Kongresie Obywatelskim w dniu 28 października w Auli Politechniki Warszawskiej.

> czytaj więcej


Rejs pocieszenia 2017

26.09.2017

Jak co roku w dniach 16-23 września odbył się mazurski  rejs pocieszenia dla uczestników projektu Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.

> czytaj więcej


Kwalifikacje zaliczone, ale rejs odwołany

22.06.2017

W sobotę, 17 czerwca 2017, na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się kolejne kwalifikacje sportowe młodzieży uczestniczącej w projekcie Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”.

> czytaj więcej


Honorowe Wyróżnienie „Rejs Roku 2016”

31.12.2016

Jury najwyższych polskich trofeów żeglarskich – Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” – po raz 47. spotkało się w grudniu na pokładzie fregaty Dar Pomorza.

> czytaj więcej


SzPŻ 2016 - praca i jej efekty

30.12.2016

Czym jest Szkoła Pod Żaglami?
Jak młodzież spędza czas na żaglowcu?
Jakie są efekty pracy wychowawców?
Oto odpowiedzi, będące podsumowaniem pracy podczas tegorocznej edycji SzPŻ Krzysztofa Baranowskiego.

> czytaj więcej


Wesołych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku!

24.12.2016

Serdecznie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia - dużo zdrowia, radości i pomyślności.

> czytaj więcej


Nagrodzeni przez STI w kategorii „Armator roku – duże żaglowce”

02.12.2016

Konferencja Sail Training and Tall Ships 2016, zorganizowana przez Sail Training International, odbyła się 25 i 26 listopada 2016 w szwedzkim mieście Halmstad.

> czytaj więcej


STAP rozmawia o bezpieczeństwie i Szkole Pod Żaglami

14.11.2016

W sobotę i niedzielę (12- 13 listopada 2016), w hotelu „Mercure Gdynia”, odbyła się konferencja zorganizowana przez The Sail Training Association Poland pod hasłem „Bezpieczeństwo w żeglarstwie”.

> czytaj więcej


 1 2 3 Następna »  Ostatnia

wstecz

  • GŁÓWNI PARTNERZY POLSKO-ROSYJSKIEJ SZKOŁY POD ŻAGLAMI:
  • WSPIERAJĄ NAS:

     

  • PATRONUJĄ NAM:
  • PATRONAT EDUKACYJNY:

Copyright © 2024 szkolapodzaglami.com.pl Projekt i wykonanie: artneo.pl