Archipelag wysp Liparyjskich

24.10.2013

Archipelag Wysp Liparyjskich, położony na Morzu Tyrreńskim na północ od Sycylii, znany jest też pod nazwą Wysp Eolskich. To stąd, zgodnie z mitologią grecką, rządził wiatrami bóg Eol. Kapitan Krys Grubecki, prowadzący tę część rejsu Szkoły pod Żaglami 2013, postanowił pokazać swojej załodze, od kogo uzależnieni są żeglarze.

Wyspy mają charakter wulkaniczny – najbardziej znany w tej okolicy wulkan Stromboli nie ustaje w swej aktywności i nocą nad wyspą unosi się czerwona łuna. POGORIA zawinęła do brzegów innego czynnego wulkanu, do wyspy o nazwie Vulcano.

Młodzież miała okazję w długim marszu stokami wyspy przedrzeć się w pobliże krateru pobierając w  naturalny sposób lekcję sejsmologii, wdychając  przy okazji opary siarki i parząc stopy poprzez obuwie. Takich lekcji się nie zapomina.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Bosek