Elity przyszłej Rosji wykształci morze... a my w tym pomożemy, bo to polska racja stanu.

21.05.2014

Tak jak w poprzednim roku połowę załogi stanowią młodzi Rosjanie wybrani z wieloetapowego konkursu - kwalifikacje Rosjan odbędą  się w Smoleńsku 7 czerwca, kwalifikacje Polaków w Giżycku 14 czerwca. W ramach kwalifikacji, zgodnie z zapowiedzią, bieg na 400m, pływanie na 50 m, podciąganie na drążku i test z języka angielskiego.

Polska młodzież uczestnicząca w projekcie "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" ma do końca maja przedstawić wiarygodne raporty z całorocznej pracy wolontariackiej, co jest warunkiem zaproszenia do Giżycka na dalsze eliminacje.

Ze strony polskiej kandydatów jest ponad setka, a na ocean popłynie 8 dziewcząt i 8 chłopców. Ze strony rosyjskiej zostanie wybrana taka sama liczba dziewcząt i chłopców, choć kandydatów nieco mniej. Wszyscy pozostali uczestniczący w zawodach, którzy nie dostaną się na pokład POGORII nie będą przegrani, gdyż też popłyną. Firma Maxus Czarter, ustami swojego właściciela, Krzysztofa Ciszewskiego, zadeklarowała podstawienie jachtów na Mazurach, by młodzież mogła popłynąć w tygodniowe "rejsy pocieszenia".

Po doświadczeniach z ponad 30 lat szkół pod żaglami możemy stwierdzić, że te rejsy połączone z nauką szkolną stanowią niezwykłą odskocznię do życiowych karier młodych ludzi i wychowawcza rola morza jest równie skuteczna w odniesieniu do innych narodowości.