I Międzynarodowa Minikonferencja

29.09.2016

29 września o godzinie 16:00, na Pogorii, w nadbudówce dziobowej pełniącej rolę klasy, rozpoczęła się I Międzynarodowa Minikonferencja: O problemach XXI wieku z perspektywy uczniów Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.

Uczestnicy przygotowywali się w małych grupach na zajęciach z etyki z Agnieszką Wojtkowiak, organizatorką spotkania. Uczennice i uczniowie samodzielnie wybrali tematy, stworzyli plakaty i przemówienia. Głównym celem przedsięwzięcia była wymiana poglądów, wskrzeszenie wśród młodych uczniów żywej dyskusji o dylematach dotyczących ich samych oraz dzisiejszego świata.

Spotkaniu towarzyszyło głosowanie na najciekawszą prezentację i plakat.

Podczas prezentacji pojawiły się tematy dotyczące internetu, używek, bezdomności, (nie)tolerancji, ochrony środowiska, globalnego ocieplenia oraz braku aktywności. Polscy uczniowie sami tłumaczyli prezentacje na język angielski, bo w spotkaniu również uczestniczyła młodzież z Rumunii. Rozmowy przeciągnęły się do zachodu słońca.

Zuza podczas swojego przemówienia podkreślała, że „brak tolerancji przejawia się nie tylko w ogromnych różnicach pomiędzy ludźmi, ale też w tych małych: wystarczy że powiem komuś, że jestem wegetarianką i często spotykam się z przykrym komentarzem".
Grupa, w której pracowała Zuza, przedstawiła hasła skłaniające do głębokich refleksji m.in.: „Bez różności świat byłby nudny”, „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego”, „Zobaczmy człowieka w człowieku”. Swoją prezentacją zdobyła największą liczbę głosów wśród uczestników.

Natomiast plakat, który cieszył się uznaniem większości, to Homelessness z rysunkiem uzdolnionej plastycznie Dory.

„Zaskoczyła mnie dojrzałość, z jaką patrzycie na świat" – tym zdaniem podsumował minikonferencję Kapitan podczas porannego apelu następnego dnia.

Agnieszka Wojtkowiak,
nauczycielka etyki i muzyki

fot. Kazimierz Robak


wstecz

  • GŁÓWNI PARTNERZY POLSKO-ROSYJSKIEJ SZKOŁY POD ŻAGLAMI:
  • WSPIERAJĄ NAS:

     

  • PATRONUJĄ NAM:
  • PATRONAT EDUKACYJNY:

Copyright © 2019 szkolapodzaglami.com.pl Projekt i wykonanie: artneo.pl