Uśmiech i wdzięczność

26.10.2016

Gdyby ktoś powiedział, że włosek, na którym wisiał rejs SzPŻ-2016, zamieniony został przez nich w solid­ną linę, byłaby to najczystsza prawda. O kim mowa? O firmie Agraimpex i jej kapitanach: Stanisławie Skrzypku – prezesie zarządu i dyrek­torze zarzą­dza­jącym oraz Jerzym Gąsiewskim – wicepre­ze­sie odpowie­dzial­nym za sprawy opera­cyjne, rozwój i inwestycje. To oni, dwa tygodnie przed rejsem, spotkali się z Krzysztofem Baranowskim – preze­sem Fundacji SzPŻ i Krzysztofem Grubeckim mają­cym dowodzić Pogorią, by poinfor­mować, że Agraimpex ofiaro­wuje na potrzeby SzPŻ prawie dwie tony mięsa i jego przetworów oraz mrożonych warzyw i owoców, które własną chłodnią dostarczy do portu w Civita­vec­chia, a ponadto wspiera Fundację niemałą kwotą pieniężną.

fot. Kazimierz Robak

Agraimpex Spółka z o.o. powstała w roku 1990, a jej założy­ciele piszą, że „naszym jedy­nym kapi­ta­łem były wyso­kie kwa­li­fi­kacje oraz niezłomna wola osiąg­nięcia sukcesu dzięki sumien­nej i solid­nej pracy”. W roku 2012 roczne obroty spółki przekroczyły 200 milionów €. Dziś Agraimpex ma uprawnienia eksportowe do USA, Rosji i Korei oraz do Unii Europej­skiej. W Europie produkty Agraimpexu sprze­dają sklepy w Wiel­kiej Brytanii, Niemczech, Skandy­nawii, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Grecji, w krajach Beneluxu i Bałkanów. Ścisła kontrola jakości sprawia, że firma bez trudności utrzymuje certy­fi­katy jakoś­ciowe: europej­skie – EFSIS (Euro­pean Food Safety Inspec­tion Service), BRC (British Retail Consor­tium – najwyż­szy brytyjski certy­fikat orga­ni­zacji deta­licz­nych, nada­wany przez Lloyd's Register Quality Assu­rance Ltd), ISO (duński łańcuch super­mar­ketów) i amery­kań­skie – HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) i FDA (Food and Drugs Admi­nistration).
Jedną z marek stworzonych przez Agraimpex jest „Farmpol” – wyroby nią ozna­czone (wędliny podsu­szane i dojrze­wa­jące oraz trady­cyjne szynki) eksportowane są głów­nie do Wiel­kiej Brytanii: na tym trudnym rynku zyskały dużą grupę lojal­nych klientów.

Nakarmić załogę Pogorii nie jest łatwo. Do każdego posiłku – a więc trzy razy dziennie – w mesie żag­lowca siada do stołów ponad 50 osób.
Podziękować za to mogliśmy tylko symbolicznie, bo jak inaczej odwdzię­czyć się za królewski, płynący z życz­liwości dar? Dowództwo i załoga Szkoły Pod Żaglami 2016 posta­no­wiło wręczyć Zarządowi spółki Agraimpex jeden z pucha­rów zdobytych podczas czarno­mor­skich regat wielkich żaglow­ców SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016 oraz pamiąt­kowe zdjęcie z podpi­sami wszyst­kich uczest­ników SzPŻ. Uśmiechy na twarzach 15-letnich uczennic i uczniów mówią same za siebie.

fot. Tatyana Shikhovtsova

fot. Valery Vasilevsky