Nagrodzeni przez STI w kategorii „Armator roku – duże żaglowce”

02.12.2016

Konferencja Sail Training and Tall Ships 2016, zorganizowana przez Sail Training International, odbyła się 25 i 26 listopada 2016 w szwedzkim mieście Halmstad.

Spotkali się na niej przedstawiciele narodowych organizacji Sail Training, zajmujących się morskim szkoleniem młodzieży. Zwieńczeniem konferencji było przyznanie dorocznych nagród za znaczące osiągnięcia w morskim treningu młodych ludzi: uhonorowano organizacje, ludzi, jednostki i porty, które szczególnie zasłużyły się na tym polu.

„Sail On Board” (https://www.sailonboard.com/blog/2016-annual-awards/)

W kategorii „Armator roku – duże żaglowce” nagrodzona została polska organizacja Sail Training Association Poland, barkentyna Pogoria i Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. W uzasadnieniu, na stronie „Sail On Board” czytamy:

Pogoria została zwodowana w 1980 roku. Zbudowana została z inicjatywy kpt. Krzysztofa Baranowskiego, który na jej pokładzie chciał oferować 15- i 16-latkom przygodę pod żaglami połączoną z realizacją peł­ne­go programu szkolnego.

Kpt. Baranowski powitał oficerów, nauczycieli i 30 uczniów pierwszego eksperymentalnego przed­się­wzię­cia edukacyjnego „Szkoła Pod Żaglami” na Pogorii 1 września 1983. Razem wyruszyli z Gdyni, przez Morze Śródziemne i Kanał Sueski dotarli do Indii i Sri Lanki, skąd wrócili do Europy trasą dookoła Afryki.

Za uczestnictwo w Szkole Pod Żaglami młodzi ludzie nie płacą pieniędzmi, a całoroczną pracą wolon­ta­riac­ką. Na pokładzie, obok przedmiotów z programu szkolnego, uczą się dyscypliny, punktualności, pracy zespołowej, odpowiedzialności i wiary we własne możliwości. Między absolwentami tworzą się silne więzi. Wielu z nich powraca do Szkoły Pod Żaglami jako nauczyciele, oficerowie i instruktorzy.

Od roku 2012, kapitanem Pogorii podczas rejsów Szkoły Pod Żaglami jest Krzysztof Grubecki, absolwent pierwszej SzPŻ płynącej do Indii.

Na zdjęciu: nagrodę, w imieniu armatora PogoriiSail Training Association Poland, odbiera delegat z Polski, kpt. Adam Jasser.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Sail Training Association Poland (powołane do życia 12 lutego 1993) jest stowarzyszeniem zajmującym się szkoleniem żeglarskim młodzieży. Razem z 20 narodowymi organizacjami z Europy, USA, Kanady, Australii i Bermudów, jest członkiem-założycielem międzynarodowego stowarzyszenia The Sail Training International.