SzPŻ 2016 - praca i jej efekty

30.12.2016

Czym jest Szkoła Pod Żaglami? Jak młodzież spędza czas na żaglowcu? Jakie są efekty pracy wychowawców? Jaki wpływ ma udział w SzPŻ Krzysztofa Baranowskiego na młodych uczestników?

Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego koncentruje się przede wszystkim na kształtowaniu postaw, wychowaniu i rozwoju młodzieży. Łączy edukację według programu szkolnego z wychowaniem w warunkach morskich podczas rejsu żaglowcem. Młodzież codziennie ma 6 lekcji, po których pracuje w systemie wachtowym na i pod pokładem, często w warunkach ekstremalnych.

Pozwala to na kształtowanie takich umiejętności jak: gospodarowanie czasem, praca zespołowa, przezwyciężenie stresu i własnych słabości, wyrabianie zdolności liderskich, wykorzystanie energii i umiejętności w działaniach wielozadaniowych. Uczy respektu dla środowiska, sił natury oraz właściwego z nich korzystania. Czynne uczestnictwo w pracach na pokładzie wyrabia w młodzieży zdolność szybkiej orientacji i podejmowania właściwych decyzji, dyscypliny, odpowiedzialności i zarządzania.

Poniższa prezentacja przedstawia pracę wychowawczą podczas 2-miesięcznej żeglugi Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego w 2016 roku, której częścią był udział w czarnomorskich regatach wielkich żaglowców SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016.

opracowanie prezentacji: Łukasz Kaźmierczak

Uczennice i uczniowie SzPŻ KB mają po 15-16 lat. To już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli. Ten okres w życiu każdego jest bardzo ważny, ale bardzo krótki – trzeba  to zrozumieć i wykorzystać. Wymagane jest właściwe nakierowanie nastolatków na odpowiedni tor, zgodny z charakterem i usposobieniem.
SzPŻ KB pokazuje i uczy, jak odkryć własne talenty i umiejętności, jak poznać lepiej siebie, jak docenić umiejętności i talent innych, jak się uzupełniać działając w grupie.

Młodzi ludzie, starając się o przyjęcie do kolejnych edycji SzPŻ KB, rywalizują przez cały rok szkolny poprzedzający rejs, pracując jako wolontariusze pod nadzorem organizacji charytatywnych. Załoga szkolna wyłaniana jest spośród kilkuset kandydatów w trakcie kwalifikacji sportowych (bieg, pływanie, podciągnięcia na drążku) i testach z języka angielskiego. Ci, którzy nie dostaną się na pokład żaglowca, uczestniczą w rejsach pocieszenia – obozach żeglarskich na Mazurach. Młodzież nie płaci ani za rejs, ani za obozy. Wyróżnia to Szkołę Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego spośród innych organizacji tego typu.


wstecz

  • GŁÓWNI PARTNERZY POLSKO-ROSYJSKIEJ SZKOŁY POD ŻAGLAMI:
  • WSPIERAJĄ NAS:

     

  • PATRONUJĄ NAM:
  • PATRONAT EDUKACYJNY:

Copyright © 2025 szkolapodzaglami.com.pl Projekt i wykonanie: artneo.pl