Płyniemy razem z Rosjanami

25.12.2012

Kolejna Szkoła pod Żaglami - 2013 - będzie miała charakter międzynarodowy polsko-rosyjski. Popłyniemy z Gdańska do Civitavecchia (Włochy) nad Morzem Tyrreńskim. Podpisaliśmy umowę z Centrum Dialogu i Porozumienia Polsko-Rosyjskiego, które pomoże nam tę wyprawę zorganizować. Już wiadomo, że patronat medialny po wschodniej stronie  objęła największa rosyjska gazeta „Komsomolskaja Prawda”.

Ważnym warunkiem uczestnictwa młodzieży będzie sprawność fizyczna potwierdzona na zawodach sportowych w Giżycku, składających się z biegu na 400 m, pływania na 50 m i podciągania na drążku (minimum 3 x).

Wreszcie finałowa grupa 16 chłopców i 16 dziewcząt zostanie sprawdzona pod kątem znajomości języka angielskiego. Na pokład żaglowca zakwalifikuje się połowa z każdej z grup narodowościowych. W rezultacie na pokład żaglowca zamustruje 8 dziewcząt polskich i tyleż rosyjskich oraz 8 chłopców polskich i tyluż rosyjskich, tworząc cztery, dokładnie wymieszane, wachty.

Rejs odbędzie się na wypróbowanej barkentynie POGORIA, której armatorem jest Sail Training Association Poland. Stosowne porozumienie zostało już podpisane. Mustrowanie załogi przewidziane jest na 28 sierpnia, wypłynięcie spod pomnika Westerplatte w Gdańsku 1 września. Zakończenie rejsu przewidywane jest na 26 października.