10.04.2021
Z wysokości topu masztu żaglowca rejowego świat wygląda inaczej. I choć polska bandera wydaje się mała, Polska z perspektywy oceanicznej wydaje się wielka. Tak oglądają ją uczestnicy rejsów Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, którzy wypływają na ocean by zmierzyć swoje siły z siłami natury.
Szkoła pod Żaglami ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Łączy ciężką pracę na morzu na pokładzie żaglowca ze zwykłą nauką szkolną zgodnie z programem określonej klasy licealnej. Jej celem nie jest przygotowywanie przyszłych kadr marynarki – oficerów czy kapitanów – jej celem jest zderzenie młodych ludzi w wieku 16 lat z trudnymi żywiołami jakimi jest woda i wiatr. Efektem jest niezwykle skuteczne kształtowanie charakterów młodych ludzi mające wpływ na całe ich późniejsze życie.
Rejsy Szkoły pod Żaglami związane są z semestralnym cyklem szkolnym i trwają na ogół trzy miesiące. Specjalni dobrani nauczyciele, którzy łączą funkcje żeglarskie z pedagogicznymi dbają, by uczniowie nadążali za oficjalnym programem szkolnym. Kiedy uczniowie powracają do macierzystych szkół na lądzie nie mają zaległości i ich wiedza o świecie zazwyczaj przekracza poziom tych, którzy pozostali na lądzie.
Postawienie przed młodą załogą działającą pod kierunkiem doświadczonych oficerów zadania obsłużenia w każdych warunkach pogodowych lin, żagli i całego osprzętu wymaga pracy na rejach. A ostatnia reja to wysokość 10 piętra wieżowca . Na ogół ten „wieżowiec” się kołysze. Czasami nawet bardzo. Pracować tam trzeba również w nocy, czasem w trybie alarmowym. Tak się przezwycięża się własne słabości i kształtuje odwagę.
Jak twierdzą uczestnicy rejsów sprzed lat, rejs Szkoły Pod Żaglami wywarł poważny wpływ na ich dalszą karierę
06.11.2017
W trakcie Kongresu Obywatelskiego Kapitan Krzysztof Baranowski miał krótkie wystąpienie o „Szkole pod Żaglami”, w którym omówił oddziaływanie wychowawcze Szkoły na młodzież.
23.10.2017
Po raz kolejny nasza Fundacja Szkoła pod Żaglami zaprezentuje swój dorobek na Kongresie Obywatelskim w dniu 28 października w Auli Politechniki Warszawskiej.
26.09.2017
Jak co roku w dniach 16-23 września odbył się mazurski rejs pocieszenia dla uczestników projektu Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.
22.06.2017
W sobotę, 17 czerwca 2017, na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się kolejne kwalifikacje sportowe młodzieży uczestniczącej w projekcie Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”.
31.12.2016
Jury najwyższych polskich trofeów żeglarskich – Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” – po raz 47. spotkało się w grudniu na pokładzie fregaty Dar Pomorza.
30.12.2016
Czym jest Szkoła Pod Żaglami?
Jak młodzież spędza czas na żaglowcu?
Jakie są efekty pracy wychowawców?
Oto odpowiedzi, będące podsumowaniem pracy podczas tegorocznej edycji SzPŻ Krzysztofa Baranowskiego.
24.12.2016
Serdecznie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia - dużo zdrowia, radości i pomyślności.
02.12.2016
Konferencja Sail Training and Tall Ships 2016, zorganizowana przez Sail Training International, odbyła się 25 i 26 listopada 2016 w szwedzkim mieście Halmstad.
14.11.2016
W sobotę i niedzielę (12- 13 listopada 2016), w hotelu „Mercure Gdynia”, odbyła się konferencja zorganizowana przez The Sail Training Association Poland pod hasłem „Bezpieczeństwo w żeglarstwie”.
1 2 3 Następna » Ostatnia